Ako vyčistiť sporák

Varenie by sa dalo označiť ako dvojfázová činnosť – v prvej fáze uvaríme, v druhej fáze upraceme. Snáď sa medzitým taktiež najeme. My sa dnes zameriame práve na tú druhú fázu, konkrétne na vyčistenie sporáka. Je to neobľúbená činnosť a čím viac je sporák zašpinený, tým viac sa nám do vyčistenia nechce. Ako vyčistiť efektívne a bez poškodenia?

Možno vás práve teraz napadlo – no ako asi? Vezmem hubku a je to. Dalo by sa k tomu samozrejme zaujať aj také stanovisko. My sa ale zameriame na dôkladné vyčistenie sporáka, či už ide o plynový, elektrický či kombinovaný sporák. Každý typ má svoje špecifiká a my sa teraz pozrieme na jednotlivé typy samostatne.

Reklamy

Plynový sporák

Dalo by sa povedať, že to najťažšie na začiatok. Kto má doma plynový sporák, tak vie, že toto je naozajstná výzva. Uvariť bez toho, aby sme neušpinili sporák, je skoro nemožné. A v prípade plynového sporáka existuje toľko miest, ktoré sa môžu zašpiniť a kde môže zatiecť omáčka… Mnoho ľudí sa zarazí, keď im povieme, že doma máme plynový sporák – považujú ho za zastaralý typ sporáka. Faktom však je, že plynový sporák má mnoho výhod a najväčšia z nich je cena. Pokiaľ teda chceme efektívny sporák a zároveň pri vybavovaní kuchyne ušetriť, je tento typ ideálnou voľbou.

Ako vyčistiť plynový sporák? Základom je pravidelnosť. U plynového sporáka sa rozhodne nevypláca, keď si povieme, že ho vyčistíme nabudúce. Nabudúce sa totiž všetka špina varením pripečie a čistenie bude o to dlhšie. Po každom varení teda sporák poriadne otrieme od zvyškov, ktoré na ňom zostali. Nesmieme zabúdať na tlačítka a gombíky sporáka. Počas varenia sa ich dotýkame špinavými rukami od jedla. Akonáhle budeme na ne zabúdať, špina sa spojí s mastnotou a prachom, a opäť sa vraciame na začiatok – následné čistenie bude potom oveľa horšie.

Pokiaľ je sporák mastný od oleja, samotná hubka stačiť nebude. Na sporák rozhodne neberieme drátenku, poškriabali by sme jeho povrch. Ideálnym pomocníkom v tomto prípade bude odmasťovač, určený konkrétne na sporáky. Tento prostriedok nastriekame na povrch, necháme pôsobiť, a potom zotrieme hubkou alebo papierovou utierkou. Niekedy už však máme doma tých čistiacich prostriedkov mnoho a nechceme ďalšie. V tom prípade jednoducho použijeme to, čo už doma máme – tabletu do umývačky. Tú dáme rozpustiť do teplej vody a nasadíme si ochranné rukavice. Hubku potom namáčame do vody s rozpustenou tabletou a omývame sporák.  

Bez chémie

Pokiaľ nechceme používať chémiu, alebo by sme radšej zvolili jednoduchší spôsob čistenia, môžeme investovať do parného čističa na sporák. Výhodou parného čističa je, že k čisteniu je treba len vodu a naviac sa para dostane do miest, kde sa bežnou hubkou či utierkou nedostaneme. Niektoré parné čističe dokonca sľubujú, že zbavia sporák plesní a baktérií. Jedná sa teda o veľmi efektívny a šetrný spôsob čistenia a investície do nich sa nám vrátia nielen v podobe čistého sporáka, ale i v podobe úspory za čistiace prostriedky. 

Ako vyčistiť trysky

Dosku už teda máme vyčistenú, ale ako vyčistiť trysky na plynovom sporáku? Že je s tryskami niečo zle, poznáme podľa slabého plameňa a pomalšieho ohrevu. K ich vyčisteniu nám pomôže obyčajná ihla a potom už pôjde len o našu trpezlivosť, keď každú trysku postupne ihlou vyčistíme. Tento úkon by sme mali robiť pravidelne cca jedenkrát mesačne, pretože trysky majú tendenciu sa zanášať prachom.

Horáky plynového sporáka vyčistíme pomocou prostriedku s vysokým podielom čpavku. Horák dáme do sáčku naplneného prostriedkom a na noc necháme pôsobiť (ideálne za oknom alebo na balkóne, pretože čpavok by nám v byte smrdel). Ráno horáky vytiahneme a omyjeme vodou. Budú ako nové!

Pokiaľ sme starostlivosť o sporák zanedbali, jeho čistenie zaberie viac času. Dosť často k tomu dochádza u študentských bytov, kde vyberáme spotrebiče podľa potrieb študentov. Avšak práve študenti si v mnohých prípadoch nenájdu čas na riadne vyčistenie sporáka. K jeho čisteniu nám pomôže napríklad ocot, ktorý necháme cez noc pôsobiť. Nie každému však predstava celonočného zápachu octu po celom byte robí dobre. V tom prípade môžeme jeho účinok urýchliť použitím jedlej sody. Na sporák nasypeme jedlú sodu, postriekame octom, vzniknutú penu necháme chvíľu pôsobiť a umyjeme. Pokiaľ je špina väčšieho rozsahu, túto akciu zopakujeme, dokiaľ sporák nebude čistý. Nezabudneme samozrejme na vyčistenie trysiek a horákov. 

Ako vyčistiť elektrický sporák

U sklokeramickej dosky musíme postupovať veľmi opatrne, pretože nesprávnym zásahom môže dôjsť k jej poškodeniu. U tohoto typu dosky môžeme nečistotám predchádzať tým, že povrch potrieme ľahkou vrstvou vazelíny. Plocha sa nebude toľko špiniť a prípadné nečistoty pôjdu lepšie vyčistiť. A pár babských rád na vyčistenie sa nikdy nestratí! Mastnotu zo sklokeramickej dosky odstraníme tak, že ju pokvapeme citrónovou šťavou a necháme chvíľu pôsobiť. Zaschlé škvrny môžeme potrieť rozkrájanou cibuľou a necháme cez noc pôsobiť. Ráno zotrieme a špina bude preč.  

sklokeramická deska

U indukčnej dosky postupujeme taktiež opatrne, bez drátenky, či iných nešetrných prostriedkov. Základná starostlivosť o indukčnú dosku obnáša pravidelné otieranie po každom varení. Vždy ale počkajte, až doska vychladne. Na zaschlé a odolné škvrny nám opäť pomôže ocot v kombinácii so švédskou utierkou. Pokiaľ by ocot nestačil, prichádza na radu tableta do umývačky. Nasadíme si ochranné rukavice, tabletu navlhčíme a prejdeme ňou plochu dosky. Potom necháme chvíľu pôsobiť, zotrieme hubkou a doska je krásne čistá.

Liatinový elektrický sporák sa veľmi dobre čistí, môže sa však objaviť hrdza na platničkách. Tú odstránime olejom – nalejeme ju na dané miesta, necháme pôsobiť a otrieme handričkou.

Podobné články